Zobacz też nasz nowy portal o depresji: Depresja1.pl - Link -> Depresja
WestLd - Pozycjonowanie Reklama: Studia - Psychoterapia | Warsztaty psychologiczne | Psycholog Bydgoszcz

Studia - Psychoterapia

Depresja | Modele depresji | Stres | Poezja | Opowiadanie | Skala Becka


Van Gogh - Słoneczniki

Kosztowny zawód. Psychoterapia, studia i koszty

Praca psychoterapeuty wydaje się być pracą finansowo niezwykle intratną. Najtańsza godzina psychoterapii to wydatek rzędu 50 zł, a są psychoterapeuci, których usługi kosztują nawet ponad 100 zł za godzinę psychoterapii. Nietrudno więc obliczyć, że pracując zaledwie kilka godzin dziennie, psychoterapeuta może bardzo korzystnie zarabiać. Najczęściej jednak, osoby, które zazdroszczą psychoterapeutom dochodów, nie zdają sobie sprawy z tego, jak trudno jest zostać psychoterapeutą i na jakie koszty narażony jest kandydat do tego zawodu, który dodatkowo mocno ryzykuje nie mając pewności czy uda mu się ukończyć szkolenia, pozwalające na zostanie psychoterapeutą. Jak więc kształtują się koszty studiów psychoterapeutycznych?

Przede wszystkim taki kierunek edukacji jak psychoterapia studia prowadzone ma nie przez Państwowe ośrodki, lecz przez prywatne Instytuty i Stowarzyszenia Psychoterapeutyczne. W efekcie nie ma ustalonych żadnych odgórnych zasad, według których studia mają być prowadzone (ani nie ma granicy finansowej) – dodatkowym utrudnieniem jest tu brak ustawy o zawodzie psychoterapeuty.

Najczęściej, studia psychoterapeutyczne trwają od 2 do 4 lat. Koszt pojedynczego semestru waha się od 1000 do 2000 zł – jak nietrudno więc obliczyć, koszt zostania psychoterapeutą to wydatek rzędu nawet 10 tys. złotych. Jednak to nie wszystko. Aby zostać psychoterapeutą, każdy kandydat musi odbyć nie tylko studia, ale również zaliczyć własną psychoterapię oraz uczestniczyć w superwizjach. Z reguły wymiar własnej psychoterapii wymaganej przez szkoły wynosi od 80 do 150 godzin (każda po ok. 100 zł) i odpowiednią ilość superwizji (nieco droższych niż psychoterapia).

Jaki widać więc psychoterapia studia ma kosztowne i nie wystarczające do uzyskania certyfikatu terapeuty (własna terapia, superwizje). A ilość środków, które trzeba zainwestować w ten zawód zanim zacznie on pozwalać na przeżycie, jest znaczna. Weźmy to pod uwagę narzekając na ceny usług w gabinetach psychoterapeutycznych.